Ses Nedir - Globe Yalıtım
17127
page,page-id-17127,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.8,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive
 

Ses Nedir

          Ses, herhangi bir titreşim kaynağından yayılan ve insanların işitme sınırları içindeki frekans da yer alan, herhangi bir ortamdan geçerken oluşturduğu basınçla titreşerek yayılan mekanik bir dalgadır.

Ses kaynağı çoğu zaman titreşimde olabilir ve havadaki molekülleri titreştirerek yayılır

 

SESİN ORTAMDA YAYILMASI (SOUND PROPAGATION IN MEDIA)

         Ses, katı, sıvı ve gaz ortamlarında farklı hızlarda hareket eder. Sesin en çok kullandığı ortam havadır. Havadaki sesin hareketi durgun suya atılmış bir taşın yarattığı dalga formu ile hemen hemen aynıdır.Slayt 1

          Sesin yayılma hızı bulunduğu ortamın sıcaklığına ve yoğunluğuna göre değişebilir. Yandaki tabloda görüldüğü gibi 0oC deki ses ile 20oC deki sesin yayılma hızı aynı değildir. Aynı zamanda daha yoğun ortamdaki ses hızı daha seyreltilmiş ortamdaki ses hızından farklıdır

 

SESİN NİTELİĞİ- SES BASINCI (dB) (ATTRIBUTE OF SOUND : SOUND PRESSURE LEVEL)

          Ses etkinliği,periyot oluşan karekökü ile bulunur. Bu ses basıncı iç kulağı titreştirerek işitme hissini oluşturur yada dinleyici basıncının belirli bir boyunca basıncın tarafından olarak algılanır gürültü olarak algılanır.

Ses basıncı referans alınan değere göre logaritmik değişkenlik gösterir. İnsan kulağının işitme eşik değeri 20 μPa dır.

 

SESİN NİTELİĞİ : FREKANS (ATTRIBUTE OF SOUND : FREQUENCY)

          Sesin diğer bir niteliği frekansıdır.. frekansı, basıncının altında ve üstünde kalan sayısı olarak ifade edilir. Frekans saniyedeki çevrim ile ölçülür ve birimi de Hertz (Hz) dir. Örneğin 1000 Hz frekans demek saniyede 1000 çevrim yapmak demektir.

 

HAVA KAYNAKLI SES (AIRBORNE SOUND)

Sesin ortaya çıkış itibarı ile iki türü vardır;

1.Hava kaynaklı ses,

2.Yapı kaynaklı ses,

Örneğin ; Konuşma ile ortaya çıkan ses, herhangi bir duvara çarpıncaya kadar hava kaynaklı olup, duvara çarptıktan sonra artık nitelik değiştirerek yapı kaynaklı olarak ortamda yayınımına devam eder.

Bir ortamda meydana gelen iki olgunun hızı, zamana bağlı faz farkı olarak gözlenmektedir. Buna örnek olarak şimşek ile gök gürültüsü arasındaki fark verilebilir. Her ikisi de aynı kaynaktan ortaya çıkan iki farklı olgu olmasına karşılık öncelikle şimşek gözlenir daha sonra ise gök gürültüsü işitilir. Bu durum iki olgu arasındaki faz farkı ile açıklanabilir.

 

HAVA KAYNAKLI SES (AIRBORNE SOUND)

          Ses dalgaları, kaynaktan dışarı doğru genişleyerek her yöne doğru yayılır. Dalgaların yoğunluğu (akısı) kaynaktan doğru uzaklaştıkça azalır. Bu nedenle ses yada desibel seviyesi gürültü olarak
kaynaktan uzaklaştıkça azalır. Dalgaların (akısı) kaynaktan dışarıya doğru uzaklaştıkça azalır. Pratikte ses kaynağı ile dinleyici arasındaki mesafe mevcut uzaklığın her iki katına çıkıldığında ses seviyesi 6 dB azalmaktadır.

 

YAPI KAYNAKLI SES (AIRBORNE SOUND)

Ses dalgaları, kaynaktan dışarı doğru genişleyerek her yöne doğru yayılır. Dalgaların yoğunluğu (akısı) kaynaktan dışarıya doğru uzaklaştıkça azalır. Bu nedenle ses yada desibel seviyesi gürültü olarak kaynaktan uzaklaştıkça azalır.Pratikte ses kaynağı ile dinleyici arasındaki mesafe mevcut uzaklığın her iki katına çıkıldığında ses seviyesi 6 dB azalmaktadır.

 

DOĞRUSAL SES (DIRECT SOUND)

Doğrusal (Direkt) ses, çıktığı kaynaktan doğrusal olarak yayılarak alıcıya ulaşan sestir. Hareket halinde iken herhangi bir yüzeye çarpmaz. Doğrusal sesin akısı kaynakla alıcı arasındaki mesafe ile
ters orantılıdır. Yani kaynakla alıcı arasındaki mesafe arttıkça ortamda hareket eden sesin akısı azalır.

 

YANSIYAN SES (REFLECTED SOUND)

Yansıyan ses, kaynaktan alıcıya ulaşmadan önce en az bir yüzeye çarparak alıcıya ulaşır. Bir ses dalgası bir yüzeye çaptığında duvardan seken bir top gibi yönü aynı yönde değişir.

Yansıyan sesin enerjisi çarptığı yüzeyde emildiği için yansıyan sesin şiddeti , doğrusal sesin şiddetinden her zaman daha azdır. Ayrıca yansıyan ses doğrusal sese göre hava da daha çok yol kat edeceği için daha fazla enerji kaybeder.

 

YANSIYAN SES (REFLECTED SOUND)

  1. Doğrusal ses geçişi (test ortamında)
  2. Bitişik duvardan sesin geçişi

      3. Havalandırma kanalından ses geçişi

  1. Tavan arası boşluktan ses geçişi
  2. Taban kaplamasından ses geçişi4
Daha fazlasına sahip olmak için lütfen bizimle iletişim kurun